Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Západní vs. východní Evropa

31. 08. 2015 16:17:46
Chtěl bych se podívat na uprchlickou krizi trochu z jiného pohledu. A to jako střed většinou post komunistických zemí se západními státy. Jako postoj státu beru prohlášení předních představitelů zemí.

Začínám si všímat, že v rámci uprchlické krize začíná vystupovat spor mezi dvěma celky. Jedná se o střed mezi státy východní Evropy a západní Evropy. Zatím co státy Východní Evropy kam řadím i náš stát, se k příjímání uprchlíků staví spíše negativně. Státy západní Evropy uprchlíky přijímají daleko vstřícněji a naopak nadávají a snaží se (když zatím ne příliš úspěšně přimět východní státy, aby uprchlíky začali přijímat více).

Státy západní Evropy jsou většinou ekonomicky vyspělejší a do rozpočtu EU odvedou více peněz, než se jim vrátí zpět. Západní státy tak mají pocit, že mají větší slovo než ty východní státy a mohou jim tak občas vnutit svoji politiku a svůj pohled na věc. Východní státy jsou většinou čistými příjemci peněz z EU a tak mají Západní státy poměrně dobrý nástroj, jak vyvinout na východní státy tlak.

Západní státy mají také daleko větší zkušenost s demokracií a tržním hospodářstvím než východoevropské státy, které měli komunistické vlády a po návratu zpět k demokracii si rádi nechali radit od vyspělých západních států a rádi přijímali rady a znovu se učili demokracii. Západní státy tak berou východní státy spíš jako své žáky než plnohodnotné partnery a jen neradi vidí, že se východní státy v něčem chovají jinak.

Je zajímavé, že východoevropské státy mají daleko více negativní pohled na uprchlickou vlnu a spíše se velkého přijímání uprchlíků obávají. Těžko říct, kde se tento negativní pohled bere. Může to být tím, že společnost si ještě stále pamatuje komunismus a víme, že malování světlých zítřků ještě světlé zítřky nedělá. Naučili jsme se daleko více věřit sami sobě a tzv. selskému rozumu. A nevěříme médiím a politikům vše, máme daleko větší nedůvěru. A tak než tisíce řečí o tom, že uprchlíci přišli z války zbídačené země a budou zde pracovat a zařadí se do společnosti, chceme prvně vidět jasnou ukázku. Dobře víme, že když tu žije jedna spořádaná rodina přistěhovalců, ještě pořád to neznamená, že jich přijde tisíc a všichni budou spořádaně žít ve většinové společnosti. Nebudou si zakládat ghetta, kde budou uznávat vlastní hodnoty a zákon naší země tam bude existovat pouze na papíře podobně, jako to vidíme v některých oblastech západních zemí.

Věřím, že si můžu jen těžko představit to, čím si někteří z těchto uprchlíků museli projít. Ale zkrátka když vidím fotografie z uprchlických táborů nebo míst, kde jsou či byli uprchlíci a všude okolo se válí plno odpadků, prostě to nedělá dobrý dojem a jestliže tito lidé neumí tam udržovat čistotu a dělat takovou základní věc jako je vyhodit odpadky do koše, jak nám chtějí dokázat, že budou dělat pořádek zde? A podobných věcí je více. Proč chtějí uprchlíci převážně do Západní Evropy a ne do té východní? Nemyslím si, že by u nás bylo tak špatně a byli by tu ohrožení na životě. Mám spíš dojem, že většině z nich jde pouze o vlastní prospěch než o to, že by potřebovali pomoc v nouzi a tím bohužel trpí i ti, kteří pomoc doopravdy potřebují.

Východní státy sami osobě nic moc nezvládnou, a proto se shlukují do podobných organizací jako Visegrádská čtyřka, kde země zaujmou stejné stanovisko a můžou se pak daleko lépe bránit. Myslím si, že už je načase postavit se a státům západní Evropy dát jasně najevo, že už nejsme pouze jejich žáci, ale plnohodnotní členové EU, které musejí brát vážně. A můžou nám jejich političtí představitelé či média vyhrožovat jak chtějí. Státy východní Evropy udělaly za 25 let velký kus práce. Můžeme poděkovat západním státům, které nám velmi pomohly na cestě k demokracii, avšak teď už jsme vyrostli a musí si to uvědomit. A jestliže máme jiný názor na uprchlickou krizi a nechceme kvóty na přijímání uprchlíků, musí to tyto státy pochopit. A to i za cenu pozastavení dotací či členství v EU.

Přece si jako Česká republika nenecháme neustále vyhrožovat, jako už několikrát v historii. Nenechme se koupit eury z evropských fondů. Naše hospodářství je dostatečné silné, aby se s jejich výpadkem vyrovnalo a pokud budeme mít stejné stanovisko i s dalšími státy východní Evropy, západní Evropa nás bude muset začít brát vážně.

Pro jasnost, státy východní Evropy myslím: ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko a Pobaltské státy. Státy západní Evropy: Německo, Francie, Rakouskou, státy Beneluxu, Švédsko, Itálie.

Autor: Aleš Šmerda | pondělí 31.8.2015 16:17 | karma článku: 30.64 | přečteno: 1261x

Další články blogera

Aleš Šmerda

Daňové ráje, dobře či špatně

Co jsou to daňové ráje? Všichni politici i většina občanů se shodnou, že daňové ráje jsou špatné a nežádoucí a firmy, které sídlí v daňových rájích, je třeba zavrhnout.

30.3.2017 v 12:50 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 388 | Diskuse

Aleš Šmerda

Česká republika - rozvojová země

Americká banka JPMorgan vyřadí Českou republiku ze skupiny vyspělých států a přeřadí ji do skupiny rozvíjejících se zemí.

24.2.2017 v 13:02 | Karma článku: 42.44 | Přečteno: 5574 | Diskuse

Aleš Šmerda

Politická scéna ČR, jak z kola ven

Je prakticky jedno, která politická strana je u moci, ale po každých volbách se opakuje dosti podobný scénář. Příkladem může být policejní reforma, kdy jednotlivé strany koalice na sebe hází střed zájmu. To tu však soudit nebudu.

20.6.2016 v 15:08 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 392 | Diskuse

Aleš Šmerda

Řecko, neřešená dluhová krize

Bude to 7 let, kdy Řecko přiznalo, že několik let vědomě lhalo o schodku státního rozpočtu. Konkrétně 20. 10. 2009 v Lucemburku na schůzce ministrů financí. Deficit vládního rozpočtu dosáhl 15,4% HDP a veřejné zadlužení 126,8%.

7.6.2016 v 15:05 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 614 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Yekta Uzunoglu

Vůle kurdského národa!

Když člověk, spolek, společnost či národ má vůli, tak prorazí všechno zlo, tak je to psáno v božských, ale také lidských zákonech

25.9.2017 v 12:03 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 164 | Diskuse

Jan Bartoň

ČSSD dluží dědicům advokáta Altnera 338 milionů  -  nabídla údajně polovinu

Podle ČTK nabídla ČSSD dědicům advokáta Zdeňka Altnera mimosoudní vyrovnání ve výši 180 milionů korun. Na stránkách ČSSD se o tom v aktualitách nedočtete.

25.9.2017 v 11:18 | Karma článku: 27.31 | Přečteno: 490 | Diskuse

Jan Dvořák

Jsme na tom líp, než němečtí socialisté, říká vedení ČSSD

Jako každé pondělí ráno se na operativní poradě sešel sociálně demokratický triumvirát Chovanec-Zaorálek-Sobotka.

25.9.2017 v 9:45 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 504 |

Martin Prášek

Merkelovo "vítězství"

Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni ! Odbyl své důstojníky král Pyrrhos I. Epeirský po vítězné bitvě u Ausculla. Bitvu tehdy sice vyhrál, nicméně tím se jeho situace spíše zhoršila.

25.9.2017 v 9:34 | Karma článku: 37.80 | Přečteno: 1168 | Diskuse

Martin Pánek

Taxi vs. Uber: Jak bychom měli Uber regulovat?

Uber oproti stávajícímu modelu taxislužby nabízí zejména (1) nižší ceny a vyšší přebytek spotřebitele, (2) vyšší efektivnost, (3) vyšší bezpečnost řidičů a zákazníků, (4) větší příležitost pro nedoslýchavé řidiče a zákazníky,...

25.9.2017 v 8:05 | Karma článku: 13.73 | Přečteno: 351 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1096

Dobrý den, jsem student vysoké školy. Žil jsem 1 rok v zahraničí. Velmi se zajímám o ekonomiku, politologii, mezinárodní vztahy, historii, finanční trhy a trochu i psychologii.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.