Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úbytek svobody v ČR

28. 04. 2016 15:14:37
Neustále se dovídáme o nových zákonech, vyhláškách, směrnicích a nařízeních. Běžný občan už se ve všech zákonech nedokáže orientovat. Dala by se použít známá, trochu upravená fráze: „Hoď kamenem ty, kdos ještě žádný neporušil."

Zákony tu jsou především proto, aby chránily svobodu každého občana proti jiným jedincům, skupinám či samotnému státu, který by chtěl tyto svobody narušovat. V poslední době, však zákony chrání občana před ním samotným a před následky jeho rozhodnutí. Příroda je nekompromisní a nikdo z nás si nemůže být jist, zda tu bude ještě zítra. Svoboda je pak krásná v tom, že se můžeme snažit dosahovat svých snů svobodně bez, zbytečných překážek (samozřejmě mám na mysli dosahování cílů, které neomezují svobodu ostatních).

Mnozí argumentují demokracii, kterou zde v ČR bezpochyby máme. Nemůžu říct, že by snad volby v ČR nebyly svobodné, i když nad kvalitou volebního systému lze polemizovat. Nebo snad, že by se tu zavíralo za vyjádření názoru, i když toto téma se poslední dobou v některých případech dá napadnout.

Mám na mysli svobodu. Na přednášce nám profesor řekl, ať se do všech důsledků zamyslíme nad otázkou: „Jestli o svém životě rozhodujeme sami?“, poté jsme si měli odpovědět na otázku: „ Zda děláme v životě to, co doopravdy chcete my sami?“ Často si tyto otázky pokládám a snažím se na ně odpovídat vždy kladně. Především pak na tu druhou, ovšem ne vždy si kladně odpovím.

Zpátky k tématu. Už od narození máme státem značně nalajnovaný život. Musíme vychodit minimálně 9 let na základní školu, platit zdravotní pojištění. Pokud chceme pracovat, musíme platit sociální pojištění, daně atd. Každou změnu bydliště musíme nahlásit na úřadech, stejně jako uzavření manželství, rozvod, nákup pozemku, domu, auta atd. Musíme odevzdávat daňové přiznání, kde dokonce leží značná část důkazního břemene na nás a dá se tak mluvit o presumpci vinny. Další nařízení, zákazy a povinnosti jsou spjaty i s dalšími kroky. Pokud si najdeme zaměstnání, začneme podnikat atd.

Stát zkrátka přestal věřit v lidskou slušnost a schopnost se dohodnout. Neříkám, že všechny zákazy a daně jsou špatné, ale řekl bych, že stát už zasahuje do našich svobodných životů až příliš. Ve snaze zajisti bezpečné a rovné sociální podmínky pro všechny. Avšak život je spjat s rizikem, ať už letíme letadlem, jedeme autem, vydáme se na procházku atd. Vždy tu je riziko, že tato cesta bude naše poslední. Stát nemůže zaručit rovné a bezpečné prostředí, to je proti zákonům přírody. Dnešní právo už je tak složité, že žádný právník neovládá dokonale všechna jeho odvětví. Dokonce i dva odborníci na stejné právo se vždy neshodnou na jeho stejném výkladu.

Stát by se tak měl vrátit ke svému základnímu účelu, ochraně svobody a to ochrana svobody jedince před jinými jedinci, skupinami nebo státem, který by chtěl jeho svobody narušit či poškodit. Cílem státu není spasit svět a společnost, to ostatně ani nedokáže. Toto musí vycházet ze společnosti, od jednotlivců a až pak se stane svět lepším. Čím víc tedy lidé dostanou svobody a ponesou více rizika za vlastní činy, tím si budou více vážit sami sebe i ostatních. Dnes už se plno lidí přestalo spoléhat na sebe samotné, ale stále více spoléhají na stát.

Jako příklad bych uvedl starobní důchod. Lidé se už nespoléhají na vlastní rodinu a vlastní úspory, ale spoléhají se na to, že se o ně postará stát. Stát však přebytky, které dlouhou dobu na tomto účtu měl, již prohospodařil a nyní budeme muset doplácet starobní důchody my všichni. Navíc pro nás samotné je velmi sporné, kdy a jaká výše důchodu bude vyplácena nám samotným. Nejsmutnější je na tom, že nikdo z nás se nerozhodl pro tento způsob spoření dobrovolně, ale všem to bylo přikázáno. Nechci tímto rušit veškerou solidaritu v rámci sociálního státu. Její přemíra, ovšem je značně kontraproduktivní, vede k jejímu zneužívání a celkovému znechucení lidí být solidární. Věřím, že většina lidí by bylo solidárních i bez příkazů státu a pravděpodobně by svoji solidaritu projevovali daleko efektivněji.

Autor: Aleš Šmerda | čtvrtek 28.4.2016 15:14 | karma článku: 22.42 | přečteno: 718x

Další články blogera

Aleš Šmerda

Daňové ráje, dobře či špatně

Co jsou to daňové ráje? Všichni politici i většina občanů se shodnou, že daňové ráje jsou špatné a nežádoucí a firmy, které sídlí v daňových rájích, je třeba zavrhnout.

30.3.2017 v 12:50 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 385 | Diskuse

Aleš Šmerda

Česká republika - rozvojová země

Americká banka JPMorgan vyřadí Českou republiku ze skupiny vyspělých států a přeřadí ji do skupiny rozvíjejících se zemí.

24.2.2017 v 13:02 | Karma článku: 42.44 | Přečteno: 5486 | Diskuse

Aleš Šmerda

Politická scéna ČR, jak z kola ven

Je prakticky jedno, která politická strana je u moci, ale po každých volbách se opakuje dosti podobný scénář. Příkladem může být policejní reforma, kdy jednotlivé strany koalice na sebe hází střed zájmu. To tu však soudit nebudu.

20.6.2016 v 15:08 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 390 | Diskuse

Aleš Šmerda

Řecko, neřešená dluhová krize

Bude to 7 let, kdy Řecko přiznalo, že několik let vědomě lhalo o schodku státního rozpočtu. Konkrétně 20. 10. 2009 v Lucemburku na schůzce ministrů financí. Deficit vládního rozpočtu dosáhl 15,4% HDP a veřejné zadlužení 126,8%.

7.6.2016 v 15:05 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 614 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Břicháček

Chesterton neuvěřitelně aktuální

Výběr z citátů konzervativního myslitele Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936), které znějí 81 let po jeho smrti neskutečně aktuálně.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 709 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 22.34 | Přečteno: 817 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 113 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 32.40 | Přečteno: 928 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1088

Dobrý den, jsem student vysoké školy. Žil jsem 1 rok v zahraničí. Velmi se zajímám o ekonomiku, politologii, mezinárodní vztahy, historii, finanční trhy a trochu i psychologii.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.